Wybór pellet vs ekogroszek dla większości z nas sprowadza się do wyboru między wygodą a niską ceną. Jeśli chodzi o wygodę, to w tej konkurencji pellet wygrywa w przedbiegach. Nie wydziela substancji smolnych podczas spalania, nie brudzi kotłowni podczas przechowywania, piece na pellet są nowoczesne i prawie bezobsługowe. Ze spalania zostaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać w ogrodzie jako cenny nawóz. 

Mówi się, że pellety to wygoda jak w przypadku ogrzewania gazem i cena porównywalna z ekogroszkiem. Drewno i pellety oraz ekogroszek należą bowiem do najtańszych na rynku, dlatego są najczęściej porównywane. Cena ekogroszku jest nieco niższa niż peletu. Dodatkowo ekogroszek ma wyższą kaloryczność,zatem trzeba go spalić mniej. Nie zawsze jednak oznacza to, że cena pelletu jest mniej korzystna. Ci, którzy korzystali dotąd z opału węglowego, doskonale wiedzą, że kupując węgiel czy ekogroszek w zasadzie nie wiemy, ile tak naprawdę kupiliśmy, czy to tona, czy tylko 800 kg. Nie wiemy też, jakie parametry grzewcze ma dana partia groszku. W przypadku pelletu łatwo policzyć ilość 15-kilogramowych worków na palecie, a wartość opałowa jest podana na opakowaniu. 

Z podobną sytuacją spotykają się użytkownicy drewna opałowego. Najczęściej kupujemy je na metry przestrzenne. Jest to na tyle nieokreślona wartość, że za każdym razem możemy kupić inną ilość drewna. Jeśli chodzi o wartość opałową drewna, to jest ona zależna od wilgotności. Suche drewno ma wilgotność na poziomie 20%. Osiągnięcie wilgotności na poziomie 15%, to wynik niemożliwy do uzyskania przy suszeniu na powietrzu. Dla porównania pellety notują wilgotność poniżej 6%, dlatego charakteryzują się wyższą niż drewno wartością opałową. 

 

Pellet Energy Sp. z o.o.

ul. Polna 29

98-235 Błaszki 

Kontakt

tel.: +48 797 990 012

e-mail: info@pelletenergy.pl

Pellet Energy Sp. z o.o. jest producentem ekologicznego paliwa stałego – pelletu z międzynarodowymi certyfikatem jakości EN plus A1 (marka Gold)